מזרח עד מערב - קונצרט התזמורת הסימפונית ע"ש מנדי רודן והתזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור במסגרת פסטיבל ישראל

מזרח עד מערב - קונצרט התזמורת הסימפונית ע"ש מנדי רודן והתזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור במסגרת פסטיבל ישראל
ג, 31 מאי 2016, 23:30
הוסף ללוח שנה
אולם ע"ש הנרי קראון, תיאטרון ירושלים
בהשתתפות: 

מנצחים: איתן גלוברזון ומיכאל וולפה

התזמורת הסימפונית ירושלים, רשות השידור

התזמורת הסימפונית ע"ש מנדי רודן של האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים

האנסמבל הייצוגי של המחלקה למוסיקה מזרחית באקדמיה

סולניות: יונית שקד גולן, סאמיה אשקר, דוניא דראוושה

בתכנית: 

מרוסיה עד תימן, מווינה עד קהיר, מפיירוז עד שושנה דמארי וממוצרט ועד שחרזאדה – הקונצרט של התזמורת הסימפונית ע"ש מנדי רודן והתזמורת הסימפונית ירושלים הוא חגיגה של טשטוש גבולות מוזיקליים ודיאלוג בין-תרבותי מעורר השראה. על הקונצרט ינצחו איתן גלוברזון ומיכאל וולפה, וישתתפו בו הסולניות יונית שקד גולן, סאמיה אשקר ודוניא דראוושה.

הקונצרט "מזרח עד מערב" ייפתח ב"קול הזיכרונות" של מרק קופיטמן מ-1981 הממזג שירה תימנית עממית ומוזיקה קונצרטית קלאסית עכשווית. בהמשך תסחף את הקהל מוזיקה שנמצאת על התפר שבין שירה ערבית קלאסית לשירה ארץ ישראלית ומחרוזת שירים של הדיוות הענקיות פיירוז ושושנה דמארי. שירי פיירוז, שנבחרו מתוך מיזם ייחודי בהשתתפות תלמידים ובוגרים של האקדמיה, עובדו במיוחד למופע שיעלה בפסטיבל אהוד פרלמן, יואב שמש וישראל גליקסברג בהנחייתו של פרופ' מיכאל וולפה, שעיבד, תזמר וערך גם את שיריה של שושנה דמארי. את הזמרות המבצעות את שירי פיירוז הנחה מר סמי חשיבון, שאף היה מעורב בבחירת השירים ובעיצוב העיבוד.

בחלק השלישי והאחרון של הערב תבוצע על ידי שתי התזמורות הפתיחה לאופרה "החטיפה מן ההרמון" של מוצרט. הקדמה ליצירה שחוברה במיוחד על ידי פרופ׳ תייסיר אליאס תנוגן על ידי האנסמבל הייצוגי של המחלקה למוסיקה מזרחית. כמו כן יבצעו שתי התזמורות את הסוויטה הסימפונית שחרזאדה של רימסקי קורסקוב – יצירה שמשלבת אלמנטים ממוזיקה ערבית בהקשר מוזיקלי מערבי.

הזדמנות נדירה לחוות שילוב תכני יוצא דופן שגובש בקפידה רבה על ידי מיטב המעבדים ובביצוע מיטב היוצרים הפועלים בזירת המוזיקה הקלאסית בישראל.