פורום תיאורטיקנים - מפגש עם המנצח דורון סלומון

פורום תיאורטיקנים - מפגש עם המנצח דורון סלומון
יום שני, 2 דצמבר 2019, 14:30
הוסף ללוח שנה
אולם 304
בהשתתפות: 

דורון סלומון: נולד בישראל ובה גם החל את לימודיו המוסיקליים. בצעירותו למד פסנתר, קרן וגיטרה קלאסית. ב1974- זכה במלגה מקרן התרבות אמריקה-ישראל ללימודים בחו"ל. למד בבי"ס המלכותי למוסיקה בלונדון, והתמחה בניצוח, הלחנה וגיטרה. סיים לימודי הניצוח בהצטיינות. זכה פעמיים בפרס הניצוח ע"ש אדריאן בולט ובפרס תאודור שטיר. באותה תקופה למד ניצוח בכיתות-אמן בהדרכת מאסטרו פרנקו פררה באיטליה, ועם לאונרד ברנשטיין בירושלים. ב1979- זכה בפרס ראשון בתחרות ניצוח בחסות התזמורת הסימפונית ירושלים ובפרס ראשון בתחרות ניצוח יוקרתית בינלאומית בבזנסון (צרפת). בישראל הצלחה זו הובילה להזמנתו לנצח על כל התזמורות, כולל התזמורת הפילהרמונית הישראלית.

בצרפת הצלחתו הובילה להופעות רבות עם תזמורות כמו: פילהרמונית של אזור הלואר, פילהרמונית של רדיו צרפת, תזמורת ננסי, פילהרמונית של לוריין ועוד. ב1980- נקרא להחליף את המנצח רוברט קרפט בפסטיבל ברלין. קונצרט זה זכה להצלחה גדולה שהובילה להזמנתו לנצח על תזמורת האופרה של פלרמו, האופרה של שטוקהולם, הסימפונית של גוטנבורג, תזמורת הרדיו במילנו, פילהרמונית של הלסינקי, תזמורות קאמריות של סקוטלנד, פירנצה ומילנו, הסימפונית של במברג, האופרה של שטוטגרט ועוד.

בין 1984-1990 דורון היה יועץ מוסיקלי ומנצח ראשי בתזמורת הסימפונית של גוולבורג בשבדיה. בין 1993-1998 היה דורון סלומון מנהל מוסיקלי ומנצח ראשי של התזמורת הקאמרית הקיבוצית ובשנים 1993-1996 ניהל את התזמורת הפילהרמונית של מקדוניה.בשנים 2003 - 1995 כיהן דורון כיועץ אומנותי ומנצח ראשי של התזמורת הפילהרמונית של פוגטלנד,גרמניה. עם תזמורת זה פתח בין היתר את פסטיבל האביב בפראג בשנת 1996, ערך סיור מקיף בסין ובספרד,יזם את פסטיבל מוצרט בקפריסין וניצח על הכנר המהולל רוג'ארו ריצ'י במסע קונצרטים ליום הולדתו ה-80.

בשנת 1999 חתם דורון על חוזה הקלטות עם התזמורת במסגרתו יצאו לאור תקליטורים עם טובי האומנים בעולם ביניהם גם רביעית הקרנות של תזמורת הגוונדהאוז מלייפציג. כמו כן ניצח מאז על תזמורות כמו: הקמרית של ברלין, הסימפונית של ברזיל, הלאומית של קוויבק-קנדה, הסימפונית של נירנברג, הפילהרמונית של ווסטפליה,הפילהרמונית של וורוצלב, הפילהרמונית של לובלין,הפילהרמונית של קולומביה ,הסימפונית של קונספסיון,הפילהרמונית של בלגרד,מילנו קלאסיקה,הסימפונית של ניו זילנד ועוד…משנת 2001 מכהן דורון כמנהל האמנותי של פסטיבל "מוסיקה סאקרה" בנצרת.

בשנים 2003-2005 כיהן דורון סלומון כמנהל אומנותי של קבוצת "מוסיקה נובה" ובשנים 2004-2006 ניהל את תזמורת הבמה הישראלית-חולון. בשנת 2005 היתמנה דורון למנהל האומנותי ומנצח ראשי של תזמורת הסינפונייטה הישראלית-באר שבע בתפקיד בו כיהן עד שנת 2013. כיום סלומון מכהן בסינפונייטה כמנצח אורח ראשי. בשנת 2017 נבחר להיות המנצח של תזמורת קלאסיקה רחובות.

בתכנית: 

גישת המנצח למוסיקה בת-זמננו: 

גישתו של המנצח למלחינים בני זמננו-המשותף והמפריד בין מוסיקה עכשווית למוסיקה קלאסית ורומנטית.
הגישה היעילה להכנת היצירות העכשוויות:יצירות המציגות לעיתים טונאליות מורכבת וחדשנית כמו גם מיקצבים המשתנים בצורה תזזיתית,ובמקרים רבים גם ללא הקלטות או ניסיון מביצועים קודמים.
מהם יחסי הגומלין במהלך החזרות בין המלחין,המנצח והתזמורת?

שתף: