פרופ' מיכאל וולפה

פרופ' מיכאל וולפה

פרופ' מיכאל וולפה

תפקידים באקדמיה: 
דקאן הפקולטה למוסיקה רב-תחומית

מלחין ואיש חינוך, נולד בתל-אביב בשנת 1960, וכיום חבר קיבוץ שדה-בוקר.  הוא למד קומפוזיציה באקדמיה למוסיקה ומחול בירושלים ובאוניברסיטת קיימברידג' באנגליה. כיום הוא מלמד מוסיקה הן בירושלים והן בנגב.  באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים שימש וולפה כראש החוג לתורת המוסיקה, קומפוזיציה וניצוח. הוא מלמד גם בתיכון הישראלי למדעים ולאמנויות בירושלים, אשר הוא נמנה על מייסדיו. כיוצר עסוק וולפה בפיתוח סגנון ניאו רומנטי המחבר מזרח ומערב, תוך שימת דגש על הקו המלודי בהשפעת מנגינות עממיות ושירים עבריים. גם ביתו שבמדבר מהווה מקור השראה חשוב בבחירת טקסטים, ובאווירה המאפיינת חלק נכבד מיצירותיו.

בין יצירותיו האחרונות - מחזור של פואמות סימפוניות "שירים על ארץ", שעריכתן מסתיימת בימים אלה, עם השלמת הפואמה השישית והאחרונה שבמחזור – 'שמיים שקטים' אשר פתחה את עונת הקונצרטים של תזמורת סימפונט רעננה. הוא גם עוסק בעיבודים סימפוניים לשירים עבריים. מקום מיוחד תופסות יצירותיו הקאמריות אשר זכו להכרה מיוחדת בארץ ובעולם. שלישיית כלי-הקשת הרביעית שלו – 'סונטת קרויצר' – בוצעה והוקלטה לאחרונה על-ידי נגני אנסמבל 'מיתר' בקונצרט מחווה למורו, המלחין מרק קופיטמן במלאות לו שמונים שנה. חברי אנסמבל 'מיתר' ביצעו לאחרונה בבכורה גם את יצירתו 'הווה מתמשך' לפסנתר, בסון, קלרינט וכינור, המוקדשת לזכרו של בן-ציון אורגד.     

וולפה ממשיך לעסוק גם בהיבטים מחקריים של המוסיקה. הוא השלים עבודת דוקטוראט המוקדשת לסימפוניה במחצית השנייה של המאה העשרים, וכותב מאמרים על מגוון נרחב של נושאים, ביניהם המוסיקה האמנותית בישראל, תולדות הזמר העברי, חינוך מוסיקאלי ועוד.
וולפה הוא מנהלם המוסיקאלי של פסטיבל 'צלילים במדבר' בשדה-בוקר, אותו ייסד לפני שלוש עשרה שנה, של חג המוסיקה הישראלית ושל פסטיבל 'דיאלוגים מוסיקאליים' בלונדון, בירת בריטניה. בחודש מרץ 2009 הוענק לו פרס אקו"ם על מפעל חיים בתחום המוסיקה הקונצרטית.
 

שתף: