פורום תיאורטיקנים - עם עמוס אלקנה

פורום תיאורטיקנים - עם עמוס אלקנה
יום שני, 9 דצמבר 2019, 14:30
הוסף ללוח שנה
אולם 304
בהשתתפות: 

עמוס אלקנה, זוכה פרס ראש הממשלה לשנת 2011 ופרס רוזנבלום לשנת 2012, נולד בבוסטון אך גדל והתחנך בירושלים. בהיותו בן 15 החל ללמוד מוזיקה ולנגן בגיטרה. לאחר שירותו הצבאי חזר לבוסטון ולמד ג'אז במכללת ברקלי וקומפוזיציה בניו אינגלנד קונסרבטורי. לאחר מכן המשיך בלימודי הקומפוזיציה בפריז אצל המלחינה מישל רברדי והשתלם בכיתות אמן עם המלחינים אריק נורבי בקופנהגן ועם פאול-היינץ דיטריך ואדיסון דניסוב בברלין. בהמשך דרכו השלים את לימודיו לתואר שני במוסיקה וסאונד במכללת בארד בניו יורק. במהלך לימודיו בבארד התמחה אלקנה במוסיקה אלקטרונית ולמד בין היתר אצל פאולין אוליברוס, דייויד בהרמן, ריצ'רד טייטלבאום, ג'ורג' לואיס, מריאן אמצ'ר ולארי פולנסקי.

יצירותיו נוגנו והוקלטו על ידי תזמורות והרכבים קאמריים רבים בעולם, ביניהם התזמורת הסימפונית של ברלין, התזמורת הפילהרמונית של ורשה, הקלרניטן ריצ'רד סטולצמן, התזמורת הסימפונית של רדיו סלובקיה, רביעיית הסקסופונים של ברלין, אנסמבל מיתר, החמישייה הישראלית החדשה לכלי נשיפה מעץ, רביעיית כרמל, הרביעייה הישראלית למוסיקה עכשווית ועוד רבים אחרים.

בנוסף להלחנה, אלקנה מופיע בקביעות בארץ ובעולם כנגן מוסיקה מאולתרת. בשנת 2010 נבחר לפתוח בנגינתו את הפסטיבל הבינלאומי העשירי לספרות בברלין. יצירתו "שיעורים בערבית" זכתה בפרס נוצת הזהב של אקו"ם. היצירה הוזמנה במשותף על ידי פסטיבל ברלין ועיריית תל אביב. "אופוס רב משמעי ומתעתע בן 40 דקות, בו מאתגר המחבר את הצורה ה"מקובלת" של הלידר, הורס אותו ובונה אותו מחדש, וכאילו בונה עולם חדש מאפרו. ... "שיעורים בערבית" היא מהיצירות המשמעותיות ביותר שהולחנו בארץ מזה זמן רב", כך בביקורת אודות "שיעורים בערבית", בעיתון ג'רוזלם פוסט.

בתכנית: 

״מבנים פרקטלים ושטויות אחרות״: מבוא על התפתחותו של אלקנה כמלחין מזה 30 שנה וציוני דרך בקריירה שלו עד היום. כמו גם התמקדות בארגון הפנימי של מבחר מיצירותיו מהשנים האחרונות.

 

יוצר התמונה: עמוס אלקנה

שתף: