"שירת הלויים" המסלול החרדי ללימודי מקצועות המוסיקה

"שירת הלויים" המסלול החרדי ללימודי מקצועות המוסיקה

לפרטים ולהרשמה:

053-934-0000 (גם להודעות וואטצאפ) | shirat@jamd.ac.il

רקע

שירת הלוויים הינו בית הספר החרדי למקצועות המוסיקה מבית המכון ללימודי חוץ של האקדמיה למוסיקה בירושלים בניהולו המוסיקלי של יונתן רזאל. בית הספר קם במטרה לתת מענה מקצועי בתחום לימודי המוסיקה הגבוהים במגזר החרדי ולאפשר לתלמידים להתפתח כמוסיקאים, להיחשף לסגנונות מוסיקליים מגוונים ולהעמיק בחוכמת המוסיקה ומקצועותיה. 
הלימודים בבית הספר מתאימים לבעלי זיקה קודמת למוסיקה, יצירה, שירה או נגינה. והם מתקיימים במסלולים ייעודיים לגברים ולנשים בגילאי 18 ומעלה תוך הקפדה על אווירה תורנית בפיקוח ובליווי צמוד של הגר"י גנס ותוך שמירה על רמה מקצועית גבוהה, כמקובל באקדמיה למוסיקה. 
בסיום הלימודים תינתן תעודה מטעם המכון ללימודי חוץ של האקדמיה למוסיקה.  

 

תוכנית הלימודים

תיאוריה ויסודות המוסיקה - א' + ב' (קורס שנתי): 
בשיעורים אלו ילמדו התלמידים תיאוריה ויסודות המוסיקה: סולמות, מרווחים, אקורדים, הרמוניה, פיתוח שמיעה, סולפז' ועוד. 
 
תולדות המוסיקה : 
בשיעורים אלו התלמידים יפגשו עם תולדות המוסיקה המערבית הקלאסית, תוך העמקה בתהליכי היווצרותה ובמאפיינים הייחודיים לה באמצעות ניתוח יצירות קלאסיות מגוונות. השיעורים יהוו בסיס להקניית יכולת ניתוח השפה המוסיקלית הקלאסית והעמקה ביסודותיה. 
 
מבוא להלחנה ויצירה (קורס שנתי):
בשיעורים אלו ייפגשו התלמידים עם חכמת ההלחנה, ינתחו יצירות ושירים גדולים מהעבר ומההווה תוך התנסות בתהליכי יצירה אישית. כחלק מתהליך הלמידה יתקיימו במסגרת השיעורים מרחבי למידה לעיבוד וניתוח חומרים אישיים של התלמידים וקבלת משוב במסגרת הכיתתית. 
 
מיומנויות פסנתר (קורס שנתי): 
שיעורים אלו יעסקו בפיתוח מיומנויות הנגינה של התלמידים בפסנתר כאמצעי לפיתוח לימודי התיאוריה, ההלחנה והעיבוד. העבודה בשיעורים אלו תתקיים בהתאמה לרמת המיומנות של הסטודנטים.    
 
סגנונות מוסיקליים: 
בשיעורים אלו התלמידים ייפגשו עם מרצים שונים אשר מתמחים בסגנונות מוסיקליים שונים לרבות ג'אז, מוסיקה בלקאנית, מוסיקה מזרחית, מקאמים וכו'. החשיפה למגוון הסגונונות מהווה קרקע פוריה ליצירה ומאפשרת העמקה של יכולת ההתמצאות בעולם המוסיקה העכשווית. בנוסף, התלמידים יתנסו באלתור וביצירה סביב הסגנונות שיילמדו. 
 
פיתוח הרכבים:
לאורך שנת הלימודים התלמידים יעבדו בהרכבי נגינה בקבוצות קטנות. כל הרכב יקיים מספר מפגשים ממוקדים עם מרצה מלווה אשר יסייע להרכב לעבור תהליך של התפתחות ודיוק באמצעות ניתוח הנגינה של חברי ההרכב, הגדרת התפקידים השונים של כל חבר בהרכב, חידוד המיומנויות הנדרשות מהם וכו'. בסיום השנה ההרכבים יעלו מופע סיום אשר יהווה תוצר של התהליך השנתי.  
 
עבודה על מחשב והפקה מוסיקאלית: 
בשעורים אלו התלמידים יכירו ויתנסו בעבודה ובעיבוד מוסיקאלי עם תוכנות מחשב מובילות בתחום המוסיקה (Cubase, Abeltone וכו') ויתנסו בסגנונות הפקה מרכזיים.
 

 

פעילויות נוספות

מפגשים עם יוצרים ומוסיקאים
במסגרת שנת הלימודים יתקיימו מפגשי אמן עם יוצרים, נגנים ומרצים בעלי התמחות מקצועית מוסיקלית ייחודית בתחומים שונים כמו גם עם אמנים מובילים.
 
פרקי מחשבה וניגונים יהודיים 
את שבוע הלימודים נסיים במפגש למעגל נגינה שיתמקד בסגנונות מוסיקליים וניגונים חסידיים ובמפגש לימוד בפרקי מחשבה הנוגעים לעולם המוסיקה ביהדות. 
 

המרצים במסלול לגברים

אלון הלל - מוסיקאי, יוצר, מלחין, מנצח ווירטואוז בכלים מגוונים רבים ובוגר האקדמיה למוסיקה. 
 
דותן לב ארי - מחשובי הקלידנים והמעבדים בסצנת המוסיקה היהודית בישראל. בוגר בית הספר למוסיקה מזמור. 
 
ד"ר איתמר רינגל - הויולן הראשי של התזמורת הסימפונית ירושלים, בוגר האקדמיה למוסיקה ומרצה בארץ ובעולם בתחום תולדות המוסיקה. 
 
איתן אבנט - מוסיקאי יוצר ומלחין, מעבד ומנחה הרכבים (אנסמבלים) במגוון סגנונות למשך למעלה מעשור, בוגר האקדמיה למוסיקה. 
 
יונתן רזאל - בוגר האקדמיה למוסיקה, מוסיקאי ויוצר.
 

המרצות במסלול לנשים*

ד"ר בלה ברגינר טבגר - מוסיקולוגית ומרצה בכירה באקדמיה למוסיקה אשר מאחוריה שנים רבות של הוראת מוסיקה גבוהה. 
 
נועה שמר - בוגרת האקדמיה למוסיקה, מוסיקאית, מלחינה, יוצרת וממובילות הוראת המוסיקה היצירתית והאלתור בישראל. 
 
ריקה רזאל ואן לואן – מוסיקאית, יוצרת וזמרת המופיעה בארץ ובעולם. 
 
יונתן רזאל – בוגר האקדמיה למוסיקה, מוסיקאי ויוצר. במסלול לנשים יונתן יעביר מספר מפגשי לימוד פרונטליים לקבוצה.
 
*רשימת המרצות נתונה לשינויים.

 

קצת על המנהל המוזיקלי שלנו, יונתן רזאל:

יונתן רזאל נולד בניו יורק, עלה לישראל בגיל שנתיים, וחזר בתשובה עם משפחתו. כבר מילדותו התחבר למוזיקה קלאסית ולמד לנגן בפסנתר אצל פנינה זלצמן. במקביל לסוף שנות לימודיו בתיכון, החל יונתן תואר ראשון בניצוח והלחנה באקדמיה למוסיקה ולמחול בי-ם אצל פרופ' מנדי רודן, אנדרה היידו ולב בוגוסלבסקי, אותו סיים בהצטיינות שנתיים אחרי שחרורו מהצבא.

בהמשך רזאל התגייס לצה"ל כמוזיקאי מצטיין, ושירת כמעבד בלהקה צבאית. לאחר שחרורו, כשסיים את לימודי הניצוח עבד כמנצח בתזמורת הקאמרית הישראלית ובסימפונט רעננה. בשנת 2007, יצא "סך הכל" – אלבום הבכורה שלו בהפקתו המוזיקלית של אביתר בנאי. כמה חודשים לאחר צאת האלבום, קיים רזאל הופעת השקה מיוחדת בליווי רביעיית מיתרים, בה אירח את אביתר בנאי. לאחר מכן יצא לסיבוב הופעות סולו, כשהוא מלווה את עצמו בפסנתר.

בשנת 2009 פרסם רזאל את השיר "והיא שעמדה" בדואט ביחד עם הזמר החסידי יעקב שוואקי במסגרת הופעה בקיסריה. השיר זכה להצלחה גדולה, נחשב ללהיט גדול בציבור הדתי והחרדי, ואף זכה בתואר "שיר העשור" ב"מצעד העשור" שנערך בתחנות הרדיו הדתיות. בשנת 2010 הלחין את השיר 'קטנתי' כהודיה על החלמת בתו שנפצעה באותה שנה. השיר זכה להצלחה רבה ונבחר לשיר השנה לשנת 2013 מטעם אקו"ם.בשנת 2012 הוציא את אלבומו השני 'בין הצלילים', שזכה אף הוא להגיע למעמד 'אלבום זהב', מתוכו זכו לתהודה רבה השירים 'קטנתי', 'ניגון פוגש תזמורת', 'הגעגוע' ושיר הנושא 'בין הצלילים'. 

בשנת 2017 יצא אלבומו השלישי 'פותח לב' ממנו התפרסמו השירים 'הטוב', 'נווה תלאות', 'עכשיו אני עף' ועוד. שיריו של רזאל מאופיינים בהכרה הרחבה לה הם זוכים בכל קצוות החברה הישראלית, חילונים, דתיים וחרדים כאחד. רזאל משתתף באופן קבוע בסדרת האלבומים 'צמאה' של ניגוני חב"ד בהפקתו המוסיקלית של נאור כרמי. הופיע במהלך השנים בכמה ממופעי הפרויקט וכן התארח בעשרות מופעים נוספים בארץ ובעולם.

בשנת 2020 הוציא מספר סינגלים שזכו להצלחה אדירה, ביניהם השיר 'אחת שאלתי' יחד עם בני משפחתו לרגל סיום הש"ס העולמי שנערך באותה שנה והשיר 'זהר הרקיע' שהלחין על מילות הגמרא ויצא בדואט יחד עם ברי סחרוף. בשנת 2021 הוציא ביצוע מחודש לשיר Free As a Bird של ג'ון לנון כחלק מפרויקט של כאן 88 בשיתוף הליקון וכאן דיגיטל לרגל 80 שנה להולדתו של לנון, וכן את השיר 'חלקת אלוקים' שכתב יורם טהרלב והלחינה נורית הירש. בשנת 2022 הוציא שני סינגלים נוספים, 'לב אל הנשמה' ו'מהגר' שזכו להצלחה גדולה במצעדי ההשמעות בתחנות הרדיו בישראל. יונתן מנהל באופן פעיל את הפן המקצועי - מוסיקלי בשירת הלויים ומלמד שיעור שבועי לאורך שנת הלימודים.