פרופ' סטנלי ספרבר

פרופ' סטנלי ספרבר

פרופ' סטנלי ספרבר

תפקידים באקדמיה: 
מנצח ומנהל מקהלת הסטודנטים והמקהלה הקאמרית

סטנלי ספרבר, נולד בניו יורק, סיים את לימודי המוסיקולוגיה באוניברסיטת קולומביה ולימודי תאר שני בניצוח בג'וליארד. הוא ייסד את מקהלת זמיר בניו יורק, עמה הופיע בישראל בזמריה בשנת 1967. ספרבר עלה לישראל בשנת 1972 ושנה לאחר מכן ניצח לראשונה על התזמורת הפילהרמונית הישראלית.

מאסטרו ספרבר ניצח על כל התזמורות המובילות בארץ. היה מנהלה המוסיקלי של התזמורת הקאמרית חולון, מנהלה המוסיקלי של המקהלה הפילהרמונית תל אביב, מנצחה של המקהלה הקאמרית שליד האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים, ובמשך שנים מנהלה ומנצחה של המקהלה הלאומית "רינת". כמו כן ניצח על "סוויני טוד" מאת זונדהיים באופרה הישראלית החדשה.

סטנלי ספרבר ניצח על תזמורות באירופה ובארה"ב. היה המנצח הישראלי הראשון שהופיע הן בברית המועצות לשעבר והן בצ'כוסלובקיה. בנובמבר 1989 ניצח על התזמורת הסימפונית של באקו באזרביג'אן, ובספטמבר 1990 ניצח על התזמורת הסימפונית ע"ש בוהוסלב מרטינו בז'ולין. כן ניצח על התזמורת הסימפונית של לונדון, תזמורת פילהרמוניה (לונדון), התזמורת הפילהרמונית של בודפשט, ועל תזמורות בקנדה ובארה"ב, כן ניצח על התזמורת הפילהרמונית של נובוסיבירסק, התזמורת הפילהרמונית של סלוניקי ותזמורת קולורדו בבולדר. הוא ניצח על בריאת העולם של היידן במוזיקהאלה בהמבורג וגם על ביצוע בכורה עולמי של הסימפוניה מס' 8 של גיל שוחט עם התזמורת הסימפונית ירושלים.

מר ספרבר שימש כמנהלה המוסיקלי של התזמורת הסימפונית חיפה ומנצחה הראשי משנת 1985 עד 2000. בשנת 1992 זכה עם התזמורת הסימפונית חיפה בפרס המועצה הציבורית לתרבות ואמנות לביצוע מצטיין של מוסיקה ישראלית, על ביצועם את האורטוריה של ציפי פליישר "1492-1992".

בחודש יולי 2004 הופיע עם האופרה של שנחאי בקונצרט שבמרכזו עמד הרקוויאם של פורה וביצוע של יצירתו של יחזקאל בראון "וימלט קין" על-ידי מקהלת האופרה בעברית. בשנת 2006 התמנה לפרופסור באוניברסיטת בר-אילן בתל אביב ובשנת 2007 ניצח על התזמורת הפילהרמונית של סיביו (SIBIU) ברומניה, בתוכנית סימפונית שכללה את ה- ADAGIO של ברדנשווילי. כמן כן, ינצח השנה על התזמורת הקאמרית הישראלית, בתוכנית שתכלול את VERKLARTE NACHT של שנברג.

במרץ 2008  ניצח שוב על התזמורת הקאמרית הישראלית בתוכנית שכללה את הסימפוניה מספר 38 של מוצארט ובאפריל ניצח על המקהלה הקאמרית בביצוע 'החתונה' של סטרווינסקי. בחודש ספטמבר 2008 ניצח סטנלי ספרבר על התזמורת הסימפונית ירושלים במסגרת פסטיבל חגיגות המוסיקה. בחודש אוקטובר של אותה שנה, הוביל את המקהלה הקאמרית שליד האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים בסיור לחופה המזרחי של ארצות הברית לציון 60 שנה למדינת ישראל. בשנת 2011 קיבל תואר פרופסור באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים.

בחודש יוני 2011, נסע עם המקהלה הקאמרית לסיור קונצרטים בגרמניה ותחרות בינלאומית בעיר מרקטאוברדורף. הסיור כלל שיתוף פעולה עם מקהלה ממינכן וקונצרט ראשון של מוסיקאים ישראלים במחנה ההשמדה דכאו. באפריל 2012 ניצח על הרקוויאם של ורדי בעיר אורדיה שברומניה. עוד באותו חודש ניצח על הבכורה הישראלית של יצירתו של יחזקאל בראון "למנצח על הגיתית", ובחודש יוני על תזמורת האקדמיה למוסיקה בירושלים והמקהלה הקאמרית ומקהלת הסטודנטים של האקדמיה בבכורה הישראלית ליצירתו של פאול בן-חיים "קנטטה ליתורגית".

בנוסף לפעילותו המוסיקלית, מר ספרבר הינו שחקן טניס פעיל וגם שופט טניס בין-לאומי מוסמך. הוא מייצג את ישראל כשופט כיסא במשחקי גביע דיוויס בארץ ובחו"ל, וגם בתחרויות מרכזיות ברחבי תבל, שהבולטת ביניהן היתה אליפות ארה"ב.

שתף: